افغانستانی‌ها با ۳ میلیارد دلار، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار در ایران هستند| وعده روس‌ها برای سرمایه‌گذاری صحت ندارد

فرشید شکر خدایی، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی ایران : تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد سرمایه گذاری خارجی مصوب در ایران جذب شد

در ایران آمار‌های سرمایه‌گذاری خارجی بسیار مبهم به نظر می‌رسد، حجت الله عبدالملکی رئیس سازمان مناطق آزاد کشور چندی قبل در یک کنفرانس خبری اظهار کرد که ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی تنها در مناطق آزاد جذب خواهد شد، وزیر اقتصاد نیز اعلام کرد که قریب ۱۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب شده است.

فرشید شکر خدایی، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی ایران در این‌باره به آفتاب‌نیوز گفت: سرمایه‌گذاری‌های بالقوه در سازمان سرمایه‌گذاری در قالب پروژه‌ها مصوب می‌شود، در این بین یک عددی شکل می‌گیرد. از پروژه‌های مصوب، برخی از پروژه‌ها اجرا می‌گردد و سرمایه جذب می‌کند و برخی پروژه‌ها نیز موفق به جذب سرمایه نمی‌شوند، یعنی عدد سرمایه‌گذاری واقعاً انجام گرفته با سرمایه گذاری‌های مصوب متفاوت است. از دوستان سازمان سرمایه‌گذاری دعوت کرده‌ایم که ارقام سال جاری را با ما در میان بگذارند، در سال گذشته قریب ۲۰ تا ۳۰ درصد سرمایه‌گذاری‌های مصوب در ایران اجرا شد، در حال حاضر می‌توان گفت که شهروندان افغانستان بزرگ‌ترین گروه سرمایه‌گذار خارجی در ایران را شکل می‌دهند، سرمایه‌گذاران این کشور قریب ۲ تا ۳ میلیارد دلار در کشورمان سرمایه‌گذاری کردند، البته ثروتمندان افغانستان قریب ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار در ترکیه سرمایه‌گذاری کردند. در سال جاری نیز تسهیلات بیشتری در نظر گرفته شده تا ثروتمندان بیشتری از افغانستان جذب شود.

وی در ادامه افزود: با این همه با توجه به وضعیت و دورنما بعید می‌دانم از مبلغ ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مصوب بیش از یکی دو میلیارد امکان جذب داشته باشد. متاسفانه موانع انتقال پول در کشور ما بسیار زیاد است و سیکل بروکراسی ما برای سرمایه‌گذار خارجی سخت و غیر جذاب است. بعد از شهروندان افغانستان، برخی از اتباع عراق قرار دارند که سرمایه گذاری‌های در ایران انجام داده‌اند. برخی شیوخ حاشیه خلیج فارس نیز سرمایه‌گذاری‌های اندکی در بیمارستان، گردشگری و مکران انجام داده و کار‌های در این بین شکل گرفته است.

شکرخدایی در پاسخ به سوالی در مورد واقعیت سرمایه‌گذاری روسیه در ایران گفت: ما سرمایه‌گذاری چندانی از روس‌ها ندیدیم و خیلی ردپایی از آن‌ها در ایران نمی‌بینیم، ۲_۳ نفر از آن‌ها در شمال کشور کار‌های انجام داده اند، اما به عنوان اینکه سرمایه گذاری بزرگی در ایران انجام دهند، خیر! کاری انجام نداده اند. با توجه به اینکه ریسک سرمایه گذاری در ایران بالا است خیلی عدد بالای برای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در سال‌های آتی پیش‌بینی نمی‌کنیم. بعید می‌دانم خیلی رودیداد بزرگی در سرمایه گذاری خارجی شکل بگیرد، مگر آنکه رویکرد‌های ما تغییر کند، در حال حاضر نیز ما خیلی با آغوش باز و سیاست گذاری مناسب پذیرای سرمایه گذاری داخلی هم نداریم، چه برسد به خارجی. برای مثال بسیاری از شرکت‌ها در مسئله تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه دچار چالش هستند، حالا اگر بخواهند یک خط تولید جدید هم راه اندازی کنند که این چالش‌ها چند برابر می‌شود، بنابراین باید به صورت ریشه‌ای مسئله حل شود. هنوز در حکمرانی به این جمع بندی نرسیده ایم که تنها راه نجات کشور از فقر و وضعیت موجودT توسعه سرمایه گذاری داخلی و خارجی است. مردم هر روز فقیر‌تر می‌شوند و راه برون رفت تنها توسعه سرمایه گذاری است. باید برای سرمایه گذار فرش قرمز پهن کرد، فعلاً بنده فرش قرمزی نمی‌بینم.